Вернуть вложенные деньги и за моральный ущерб 40$

Здравствуйте, Я пенсионерка 58 лет, работаю т.к. у меня ипотека. Решила научится зарабатывать в интернете, хотя "чайник" Уже потеряла не мало денег, то там то сям заплати,но... ничего не понимаю или обман. Вообщем надули меня на 30 000 р в декабре 2015 брокер Краснов Андрей, ну думаю -все Нет опять повелась на ласковые слова известного брокера Артема Деева. И кредиты закроете и ипотеку выплатите- ну думаю -повезло, нашелся наконец приличный человек-не скрывается, на РБК выступает-последние с кредитных карт деньги им(еще трейдер Алексей)перевела, увидела доход на 100% и решила просто свои вернуть, вроде согласились, но вдруг денег - 9$ осталось ,(перечислила примерно 860$)и с ними никакой связи, ни звонков, ни по скайпу. Умоляла только- мои отдайте-молчок. А теперь мне советы идут поменяйте адреса и пароли. Я уже устала

, Светлана,
Алёна Земскова
Адвокат, г. Нижний Новгород

Здравствуйте, Светлана,

Здравствуйте, Я пенсионерка 58 лет, работаю т.к. у меня ипотека. Решила научится зарабатывать в интернете, хотя «чайник» Уже потеряла не мало денег, то там то сям заплати, но… ничего не понимаю или обман.
Светлана

Уточните, пожалуйста, идёт речь о форекс?

Вы заключали с данными лицами какой-нибудь договор?

Светлана
Клиент

Добрый день, Да речь о Форекс. Вот мне и сказали, что я лохушка. У меня есть какие-то их сообщения. Может что смогу переслать вам.

Dear Дюрягина Светлана, welcome to GAINSY Company!

Your PERSONAL EMAIL ADDRESS has been approved.

=========================

Your PERSONAL ACCOUNT Details:

Email : okrina@mail.ru

Username : okrina@mail.ru

=========================

In order to open Trading Account please log in to your profile and open a new trading account by yourself.

=====================================

Note: To protect your Personal Account GAINSY Company recommends you to verify your account and send the following documents to our Support Department e-mail address: support@gainsy.com:

1) Documents confirming your identity: copy of ID paper (Passport, Driving License).

2) Documents confirming your address: copies of invoices of public services payments.

=====================================

Enjoy Forex trading with GAINSY!

Best Regards,

GAINSY Inc Company

=====================================

Official web-site: https://www.gainsy.com/

Live chat: https://www.gainsy.com/online-support/client.php?locale=en

Skype: GAINSY.COM

=====================================

Customer's Support Department

Email: support@gainsy.com

Working Hours: (24/5)

IB Department

Email: introducers@gainsy.com

Working Hours: 09:00-19:00 GMT

Institutional Customers Department

Email: institutional@gainsy.com

Working Hours: 09:00-19:00 GMT

Financial Department

Email: fin@gainsy.com

Working Hours: 09:00-19:00 GMT

Sales and Marketing Department

Email: marketing@gainsy.com

Working Hours: 09:00-19:00 GMT

HR Department

Email: hr@gainsy.com

Working Hours: 09:00-19:00 GMT

=====================================

GAINSY COMPANY WOULD LIKE TO PAY YOUR ATTENTION:

=====================================

FOREX trading carries high degree of risk. In particular, due to low margins required for currency trading, changes in FOREX market can lead to considerable losses. The customer of GAINSY Company may lose all initial funds and any additional funds deposited to enhance or control the position in the market. You can lose your entire investment or more by trading on FOREX, therefore you should never invest money that you cannot afford to lose. That is why, currency trading is suitable only for people who understand and allow the economical, legal and other risks associated with such dealings, and is able to withstand financial losses. Risk of loss when trading on FOREX may be very considerable. The customer of GAINSY Company should carefully analyse his financial opportunities for such trading. Funds investing in PAMM Accounts and their further usage do not guarantee profitability. The Company provides its clients with PAMM Account service, but is not involved in the Offer and does not manage clients' funds. Through PAMM Accounts the Company regulates interactions between Manager and Investors, which includes funds acceptance and return, PAMM Accounts monitoring, distribution of Manager’s and Investors' funds.

NOTE: This email was automatically generated from Forex GAINSY (https://www.gainsy.com).

Dear Дюрягина Светлана,

Thank you for applying for registration with us!

=====================================

Email : okrina@mail.ru

Username : okrina@mail.ru

3947842sd2

=====================================

We have received your request and we will process it as soon as

you confirm your email address by clicking on the following

link:

https://www.gainsy.com/index.php?option=com_comprofiler&task=confirm&confirmcode=reg9e2e27c31e9214109c97ea6eef60e00100e89e7c&Itemid=608

You will be notified via email regarding the progress of your registration process.

Best Regards,

GAINSY Inc Company

=====================================

Official web-site: https://www.gainsy.com/

Live chat: https://www.gainsy.com/online-support/client.php?locale=en

Skype: GAINSY.COM

=====================================

NOTE: This email was automatically generated from Forex GAINSY (https://www.gainsy.com).

не знаю что это , но я под их руководством нажимала кнопки. Наверно, зря я на что-то надеюсь....